7 گام برای افزایش عزت نفس

عزت نفس ارزشی است که برای خود به عنوان یک انسان قائلید؛ میزانی که خود را دوست می‌دارید و ارزشی به خود نسبت می‌دهید و در وجود خود احساس راحتی می‌کنید. عزت نفس شما تاثیری قابل توجه در تمام حوزه‌های زندگی‌تان دارد. عزت‌نفس شما بر میزان موفقیتی که در حرفه‌تان کسب می‌کنید اثر خواهد گذاشت.

به هنگام بزرگسالی شما تنها فرد مسئول در قبال عزت‌نفستان به شمار می‌ایید. بنابراین برای شما فایده‌ای ندارد که پدر و مادر خود یا کس دیگری را مقصر بدانید و سرزنش کنید. شما برخلاف کودکان، می‌توانید انتخاب کنید که کدام پیام‌ها را برگزینید و کدام پیام‌ها را رد کنید. همان‌طور که بزرگی گفته است “هیچ کس نمی‌تواند شما را دچار احساس حقارت کند مگر آن‌که خود اجازه دهید”

دیگران می‌توانند در بالا بردن عزت‌نفس‌تان کمک‌تان کنند، اما در نهایت، بخش عمده‌ی آن به عهده‌ی خودتان است.
ساختن عزت نفس زمان می‌برد و چیزی نیست که بتواند در عرض یک شب به دست آورید. با وجود این، صادقانه بر این باورم که هرکس ظرفیت بهره‌مندی از عزت نفس کافی را دارد. حال سوال این است که آیا آماده‌اید متعهد شوید عزت‌نفس‌تان را افزایش دهید ؟ در ادامه 11 گام ارزشمند برای کمک به شما ذکر شده است تا بتوانید با استفاده از این گام‌ها عزت‌نفس‌تان را افزایش دهید.

 7 گام برای افزایش عزت نفس

گام اول: دست از مقایسه‌ی خود با دیگران بردارید.
همیشه آدم‌هایی هستند که یا بیشتر از شما دارند یا کمتر از شما. اگر شما همیشه خود را با دیگران مقایسه کنید، با رقیب‌هایی مواجه خواهید شد که نمی‌توانید از پس‌شان برآیید. سپس احساس بدی به شما دست می‌دهد و احساس بی‌کفایتی می‌کنید. در عوض، تنها با خودتان رقابت کنید و تلاش کنید بهترین کسی باشید که می‌توانید باشید. شما منحصر به فرد هستید و باید راه خودتان را دنبال کنید.

گام دوم: دست از تحقیر خود بردارید.
اگر به تکرار منفی درباره‌ی خودتان و توانایی‌هایتان ادامه دهید، نمی‌توانید از عزت نفس کافی بهره‌مند شوید. در مورد ظاهرتان، شغلتان، روابطتان، وضعیت مالی‌تان یا هر بعد دیگر زندگی‌تان که می‌خواهید، صحبت کنید؛ اما از اظهارنظرهایی که به سرزنش خود منجر می‌شود بپرهیزید چراکه این گفته‌های تحقیرآمیز تنها به احساسات منفی‌تان نیرو می‌بخشد و عزت‌نفستان را متزلزل می‌کند.

گام سوم: هر تمجیدی را که می‌شنوید با گفتن یک «متشکرم» پاسخ دهید.
آیا تاکنون تعریفی از کسی شنیده‌اید که در پاسخ گفته باشید :”ای‌بابا، کاری نکردم که”؟ وقتی چنین تعریفی را به این ترتیب رد می‌کنید، پیامی که به خود می‌دهید این است که شما سزاوار نیستید از شما تمجید شود. در آینده به همه‌ی تعریف‌هایی که از شما می‌شود با یک تشکر پاسخ دهید.

گام چهارم: برای بالا بردن عزت‌نفستان از جملات تاکیدی استفاده کنید.
روی یک کارت یا تکه کاغذ، جمله‌ای بنویسید با مضمون ” من خودم را می‌پذیرم و دوست دارم” یا ” من فردی ارزشمند و دوست داشتنی و لایق بهترین‌ها در زندگی هستم” این نوشته یا کارت را همیشه همراه خودتان داشته باشید. در طول روز این جمله‌ها را چندین بار با خودتان تکرار کنید، به ویژه شب قبل از خوابیدن و صبح بعد از بیدار شدن.
هر وقت شما این عبارات تاکیدی را چنان بر زبان می‌آورید گویی عین واقعیت است، به خود این اجازه را می‌دهید طعم احساسات مثبتی را که به دنبال آن می‌آید، بچشید. برای قدرت بیشتر بخشیدن به آن می‌توانید در زمان‌های مختفی در طول روز این جمله‌ها را با دست‌خط خود بر روی تکه کاغذی بنویسید.

گام پنجم: با افراد مثبت و حمایتگر معاشرت کنید.
وقتی افرادی منفی احاطه‌تان کرده باشند که همیشه شما و عقاید شما را کوچک می‌شمرند، عزت‌نفستان پایین می‌آید. از طرف دیگر زمانی که مورد پذیرش قرار می‌گیرید و تشویق می‌شوید، احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت، بنابراین برای افزایش عزت‌نفستان خود را در بهترین فضای ممکن قرار دهید.

گام ششم: فهرستی از موفقیت‌های گذشته‌ی خود تهیه کنید.
قرار نیست این فهرست فقط شامل موفقیت‌های بزرگ شود، بلکه می‌توانید پیروزی‌های کوچک شما را نیز در بر داشته باشد، مثل یادگرفتن اسکیت‌سواری، فارغ‌التحصیل شدن از مدرسه، دریافت پاداش یا ترفیع، دستیابی به یک هدف شغلی و مانند این‌ها.
بیشتر مواقع این فهرست را بخوانید. در حالی که آن را مرور می‌کنید چشمان‌تان را ببندید و بار دیگر احساس رضایت و لذتی را که به هنگام رسیدن به آن موفقیت به شما دست داد، بچشید.

گام هفتم: فهرستی از ویژگی‌های مثبت خود تهیه کنید.

آیا شما فردی صادق، از خودگذشته، مفید و خلاق هستید ؟ نسبت به خود سخاوتمند باشید و دست‌کم بیست ویژگی مثبت خود را بنویسید. باز هم بسیار مهم است که فهرست را چندین و چندبار مرور کنید. اغلب آدم‌ها بر ضعف‌هایشان انگشت می‌گذارند و سپس تعجب می‌کنند از اینکه چرا زندگی‌شان خوب از آب در نمی‌آید. در عوض، شروع به تمرکز روی ویژگی‌های مثبت خود کنید تا از بخت بیشتری برای دستیابی به آرزوهایتان برخوردار شوید.

شجاع الدین جهاندیده

از سال 89 وارد بازاریابی اینترنتی شدم، درحال حاضر به عنوان کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یکی از شرکت‌های معتبر بازار سرمایه مشغول فعالیت هستم. در سایت درآمدسازان درباره بازاریابی اینترنتی، تولید محتوا، ایمیل مارکتینگ و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تجربیات و مطالبم را منتشر می‌کنم.

مطالب مرتبط

 • 5 پاسخ‌ها

  1. عبدی گفت:

   بجای اینکه آرزو کنید کاش شخص دیگری بودید

   به آن چیزی که هستید افتخار کنید.

   —————————————————
   ممنون از مطالب خوب تون .

  2. rashid گفت:

   سلام و خسته نباشید خدمت اقای جهاندیده عزیز منم یکی از بازاریابهای شما هستم و افتخار میکنم بخاطر صداقت و درستی شما دوست عزیز که دارید کسب درامد اینترنتی صحیح را اموزش میدید
   امیدوارم وبلاگ پارسیس هر روز اپدیت بشه و ما بتونیم از مطالب اون برای فروش خوب استفاده کنیم
   یا علی

  3. دین نما گفت:

   با سلام خدمت آقای جهاندیده .
   شما خود یک الگوی فعال با پشتکار زیاد برای همه ما هستید امیدوارم که خودم از تجربیاتتون به نحو ی ایده آل در این بازار هفت رنگ استفاده کنم.
   با تشکر مجدد.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *