چرا باید به یک متخصص تبدیل شوید؟

به شما توصیه می‌کنم زندگی‌تان را طوری به پیش ببرید که در کاری که به آن علاقه‌مندید متخصص شوید.

شخصی وجود دارد که می‌تواند هر زمان اراده کند مسافت 100 متری را در کمتر از 10 ثانیه بدود و این موضوع تعجب و حسادت ما را بر می‌انگیزد و باعث می‌شود با خودمان فکر کنیم آیا هیچ‌گاه ما هم قادر خواهیم بود چنین کاری انجام دهیم و یا این که این قدرت به یکباره به او رسیده است؟

در ابتدا او هم نمی‌توانست از ما بیشتر بدود، اما برای خودش هدفی را تعیین کرد و آن طی کردن 100 متر در عرض کمتر از 10 ثانیه بود. او هر روز تمرین می‌کرد و هر روز بهتر می‌شد، او همه تلاش و تمرکزش را بر روی همان یک هدف گذاشت.

این یک باور غلط است که بگوییم نوابغ، قهرمانان و افراد موفق به همان شکل به دنیا می‌آیند. پس اگر اینطور باشد کارشناسان باید کارشناس به دنیا می‌آمدند و روسا نیز از ابتدای تولد رئیس بودند. اما آنها از ابتدا چنین قابلیت‌هایی نداشتند، بلکه با تلاش و کوشش به موفقیت دست پیدا کردند. درست همانند آن شخص ورزشکار.

به متخصص تبدیل شوید

توانایی‌های افراد بی‌شمار است، تنها تفاوت یک انسان معمولی و یک نابغه این است که شخص نابغه از توانایی‌ها و استعدادهای خود در هرکاری که انجام می‌دهد بیشتر استفاده می‌کند.

ما در عصر تخصص و اطلاعات زندگی می‌کنیم، شرایط زندگی روزانه در حال تغییر است، زندگی هر روز پیچیده‌تر می‌شود و نیاز به متخصصین در زمینه‌های بیشتری احساس می‌شود. دیگر دوران آن نیست که یک شخص بتواند از پس همه کارها برآید. حتی اگر شخصی بتواند حجم زیادی از کار را با جزئیات آن انجام دهد، زمان به او اجازه نمی‌دهد. در نتیجه این تغییرات شاهد به وجود امدن گروه‌های مختلفی از افراد هستیم که در کار خود متخصص هستند. متخصص شوید

پس در هر زمینه‌ای به متخصصان نیاز داریم و شما نیز باید در رشته خودتان، در کاری که به آن علاقه دارید تخصص داشته باشید تا بتوانید موفق شوید. البته باید بگویم که این بدان معنا نیست که شما باید همه چیز را به قیمت تخصص پیدا کردن در رشته‌ای خاص فراموش کنید، شما می‌بایست علایق خود را به مسائل مختلف حفظ کنید و علاوه بر این که در رشته کاری خود متخصص هستید از دور و اطراف خود و تغییرات و حوادث نیز آگاه باشید.

دنیا بسیار بزرگ است و زندگی پر از تنوع، اگر شما خودتان را در دنیای کوچک‌تان محبوس کنید، درست مانند کسی که دور او دیواری کشیده‌اند از دنیا بی‌خبر خواهید بود. امروزه من نگران این موضوعم که بعضی‌ها آنقدر مشغول کندن چاه‌های عمیق هستند که عمق را فراموش کرده‌اند. برای کندن یک چاه عمیق شما نیاز به زمین وسیعی دارید، اگر شما واقعا می‌خواهید چاه عمیقی بکنید، نخست نیاز دارید که زمین را وسیع بکنید و سپس کارتان را شروع کنید. در غیر اینصورت پس از چند متر کندن از شدت تنگی نفس ادامه کار برایتان میسر نخواهد بود.

شخصی که در رشته میکروبیولوژی تحصیل کرده است لزومی ندارد در مورد نحوه نصب بال هواپیما تخصص داشته باشد، اما شما در هر رشته‌ یا موضوعی را که دنبال می‌کنید، به اطلاعات عمومی خاصی از سایر رشته‌ها و موضوعات نیاز خواهید داشت.

امروزه قدرت و اعتبار در جهان از یکدیگر جدا نیستند. قدرت از تخصص برمی‌خیزد، از جایی که شما جزو  تنها افرادی هستید که می‌توانید کار خاصی را انجام دهید، (یا کاری را بصورت خاص انجام دهید)

چرا یک جراح مغز همیشه مورد احترام است؟

به عقیده من تنها دلیل این موضوع این است که آنها در امری خاص متخصص هستند که دیگران از آن بی‌اطلاعند. چرا نویسندگانی چون «داستایوفسکی» ، «کامو» و «کافکا» هم‌چنان زنده هستند؟ به دلیل اینکه انها توانستند به بالاترین سطح دانش ادبیات برسند و در آن تخصص داشته باشد، مرتبه‌ای که دیگران به آن نرسیدند.

پس مهم نیست که رشته شما چه باشد، سعی کنید در رشته موردعلاقه خود بهترین باشید و اگر می‌خواهید بدانید از کجا شروع کنید، می‌توانم به شما بگویم خودتان را غرق کارتان کنید، عقاید و ایده‌های نو، درک و دانش به کسانی می‌رسد که فکرشان تنها معطوف به آن کار است.

شجاع الدین جهاندیده

از سال 89 وارد بازاریابی اینترنتی شدم، درحال حاضر به عنوان کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یکی از شرکت‌های معتبر بازار سرمایه مشغول فعالیت هستم. در سایت درآمدسازان درباره بازاریابی اینترنتی، تولید محتوا، ایمیل مارکتینگ و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تجربیات و مطالبم را منتشر می‌کنم.

مطالب مرتبط

  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *