معرفی معروف‌ترین کتاب رابرت کیوساکی: پدر پولدار پدر بی‌پول

رابرت کیوساکی در کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول به مردم آموزش می‌دهد که چگونه میلیونر شوند. به همین دلیل مردم نام او را معلم مدرسه میلیونرها گذاشته‌اند. او در این کتاب می‌گوید مهم‌ترین علت مشکلات مالی مردم این است که سال‌های سال درس می‌خوانند اما درباره‌ی پول و مدیریت مالی هیچ‌چیز یاد نمی‌گیرند. نتیجه این است که فقط یاد می‌گیرند برای پول کار کنند، اما هرگز نمی‌فهمند چه کنند تا پول برایشان کار کند.

 

پدر پولدار، پدر بی پول کتابی است که…
 – افسانه درآمد بیشتر لازمه پولدار شدن است را از بین می‌برد.
 – با تفکر “خانه خود را در حکم یک دارایی به حساب آوردن به مقابله بر‌می‌خیزد.
 – به پدر و مادرها نشان می‌دهد چرا نمی‌توانند برای آموزش‌‎های مالی به فرزندان‌شان، به سیستم آموزشی مدارس متکی باشند.
 – یکبار و برای همیشه مفهموم “دارایی” و “بدهی” را برای ما روشن می‌کند.
 – و بالاخره به شما یاد می‌دهد چگونه مسائل مالی و نقش پول را به فرزندان‌تان بیاموزید تا آینده مالی موفقی پیش رو داشته باشند.پدر پولدار ، پدر بی پول

پدر پولدار ، پدر بی پول رابرت کیوساکی

 مجله USA TODAY درباره کتاب پدر پولدار پدر ‌بی‌پول می‌نویسد :
کتاب پدر پولدار، پدر بی پول نقطه شروعی است برای همه کسانی که مایلند بر آینده مالی خود کنترل قاطعی داشته باشند و هدایت آنرا در دست گیرند.
آنچه ما در این کتاب شاهدش خواهیم بود داستان دو پدر رابرت کیوساکی (نویسنده) است که یکی پولدار و دیگری بی پول بود. دو فردی که به تعلیم و تربیت مهارت‌های او در طی یک عمر زندگی پرداخته‌اند. اختلاف میان دو پدر، دورنمای مهمی را ترسیم می‌کند.

توصیه ما به خوانندگان کتاب این است که موقتا اطلاعاتی را که از کتب تحصیلی در ذهن دارند کنار گذاشته، فکر و ذهن‌شان را به روی نظرات رابرت و آنچه وی می‌گوید باز نمایند. گرچه بسیاری از عقاید او با اصول اولیه قوانین حسابداری که امروزه عمدتا پذیرفته شده است به مخالفت برمی‌خیزند، اما در عین حال امکانی را فراهم می‌سازد که بتوانیم بینش با ارزشی را نسبت به روشی که سرمایه‌گذاران واقعی به بررسی و تجزیه و تحلیل تصمیمات خود برای سرمایه‌گذاری پرداخته‌اند به دست آوریم.

وقتی ما به عنوان پدر و مادر، مثلا به بچه‌هایمان توصیه می‌کنیم که ” به مدرسه برو، حسابی درس بخوان و نمرات خوب بگیر” اغلب رفتارمان زایده عادات فرهنگیمان است. بزرگ شدن رابرت کیوساکی زیر دست دو پدر، موجب شده بود که او تصور کند هر لحظه در تلاش و کوشش برای رسیدن به دو هدف است. پدر تحصیلکرده او همیشه تشویقش می‌کرد که به استخدام شرکت یا موسسه‌ای درآید. اما پدر پولدارش به عکس، تشویقش می‌کرد خود صاحب شرکتی شود.
هر دوی این مسیرها نیازمند تحصیلات بالا بود، اما رشته تحصیلی این دو، کاملا تفاوت می‌کرد.
پدر تحصیلکرده‌اش تشویق می‌کرد در زندگی پسر باهوشی باشد، اما پدر پولدارش به او می‌گفت که باید یاد بگیرد چگونه آدم‌های باهوش را به استخدام خود درآورد.
عقایدی که در کتاب پدر پولدار، پدر بی پول شاهدش خواهید بود، شاید برای اکثر والدین امروزی، بسیار زیربنایی و رسیدن به آن، حقیقتا مشکل باشد. برخی از پدر و مادرها به سختی فرصت می‌کنند حتی بچه‌هایشان را به مدرسه ببرند.

رابرت ادعا می‌کند که ثروتمندان، به گونه‌ای دیگر به فرزندانشان آموزش می‌دهند. انها در منزل و پشت‌ میز شام به کودکان‌شان آموزش می‌دهند. این عقاید، ممکن است مواردی نباشد که شما برای بحث با فرزندانتان برمی‌گزینید، اما از اینکه بدان‌ها نگاهی می‌اندازید، سپاسگذاریم. از نقطه نظر من به عنوان کسی که بیش از 50 کتاب درباره موفقیت و مدیریت مالی خوانده، ایده گرفتن نمرات خوب و یافتن شغل مناسب، یک ایده قدیمی است.

ما نیاز داریم که فرزندان آینده‌مان را با درجات بالاتر، استادانه‌تر و پیچیده‌تری از پیشرفت آشنا کنیم. ما نیازمند ایده‌های جدید و روش‌های آموزشی متفاوتی هستیم. شاید گفتن این موضوع به فرزندانمان که تلاش کنند کارمندان خوبی باشند در حین اینکه تلاش کنند روزی صاحب یک شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی از خودشان بشوند، پیشنهاد بدی نباشد.

آرزوی رابرت کیوساکی این است که به مردم آگاهی دهد همه قادرند به سعادت، خوشبختی و رفاه برسند، در صورتی که واقعا خواستارش باشند. اگر شما امروز یک باغبان یا سرایدار و یا حتی بیکاره باشید، باز هم قادر خواهید بود به خودتان و همه کسانی که دوست‌شان دارید و مایل هستید از نظر مالی روی پای خودشان بایستند، این مطالب را آموزش دهید.
به خاطر داشته باشید که داشتن اطلاعات و مهارت در هر زمینه‌ای شما را در آن کار موفق‌تر خواهد کرد. به طور مثال اگر هرروز بدوید و تمرین کنید که دونده خوبی باشید، مسلما یک دونده خوب خواهید شد و یک برنامه‌نویس ماهر نمی‌شوید.
گاهی وقت‌ها این موضوع خیلی ساده را فراموش می‌کنیم که همه ما نیاز به اطلاعاتی داریم تا از لحاظ مالی، سلامت جسمانی و روانی و … در وضعیت بهتری قرار گیریم. آموختن باید بخشی از زندگی شما باشد و هرگز متوقف نشود.
اگر قبلا کتاب پدرپولدار، پدر بی پول را نخوانده‌اید، حتما انرا تهیه کنید و بخوانید. مطمئنم با خواندن این کتاب، چیزهای یادمی‌گیرید که ارزش وقت و هزینه‌تان را خواهد داشت.
و البته فراموش نکنید که با عضویت در خبرنامه پارسیس، مطالب آموزشی و مقالات را دنبال کنید.
موفق باشید

شجاع الدین جهاندیده

از سال 89 وارد بازاریابی اینترنتی شدم، درحال حاضر به عنوان کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یکی از شرکت‌های معتبر بازار سرمایه مشغول فعالیت هستم. در سایت درآمدسازان درباره بازاریابی اینترنتی، تولید محتوا، ایمیل مارکتینگ و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تجربیات و مطالبم را منتشر می‌کنم.

مطالب مرتبط

  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *