تازه‌ترین به‌روزرسانی‌ها تغییر وضعیت ریسه‌های دیدگاه‌ها | میان‌بُرها

 • بورس‌باز 07:49 در 27/02/2017 پایاپیوند | پاسخ  

  اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی به فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی رسید تا وی در کنار بزرگان سینما… 

  اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی به فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی رسید تا وی در کنار بزرگان سینما قرار گیرد.


  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هشتاد و نهمین مراسم اسکار بامداد امروز برگزار شد و طی آن اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی به فیلم فروشنده داده شد. رقبای فروشنده، 4 فلیم غیر انگلیسی سرزمین من از دانمارک،‌ مردی به نام اون از سوئد ‌، تانا از استرالیا  و تونی اردمن از آلمان بودند.


  با این رویداد، اصغر فرهادی بعداز اسکار فیلم جدایی نادر از سیمین در سال 2011 ، برای دومین بار این جایزه جهانی را از آن خود کرد و در کنار بزرگان سینما مانند فدریکو فلینی، اینگمار برگمان و ویتوریو دسیکا قرار گرفت که بیش از یک بار برنده جایزه اسکار شده اند.


  این کارگردان خوش ذوق ایرانی در اعتراض به فرمان ممانعت ورود ایرانیان و 6 کشور دیگر ، در این مراسم حضور نداشت و انوشه انصاری و فیروز نادری را برای دریافت این جایزه معرفی کرده بود.


     فروشنده اسکار گرفت/ دومین جایزه جهانی فرهادی

  منبع: بورس‌پرس
  گردآوری : سیگنال سهم سودآور – اخبار بورس و اقتصاد

   
 • بورس‌باز 05:47 در 27/02/2017 پایاپیوند | پاسخ  

  مدیر امور معادن ایمیدرو اعلام کرد نخستین کارخانه فرآوری سنگ آهن های کم عیار هماتیتی در جلال آباد… 

  مدیر امور معادن ایمیدرو اعلام کرد: نخستین کارخانه فرآوری سنگ آهن های کم عیار هماتیتی در جلال آباد کرمان با سرمایه گذاری حدود هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی تا پایان سال افتتاح می شود.


  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،امیرعلی طاهرزاده به ایرنا گفت: ظرفیت سالانه پیش بینی شده برای کارخانه یاد شده تولید 620 هزار تن کنسانتره پرعیار با ایجاد اشتغال برای حدود 150 نفر است.سال های گذشته میلیون ها تن سنگ آهن کم عیار به دلیل نبود کارخانه فرآوری در کشور به چین صادر می شد و این کشور بیشترین ارزش افزوده را از محل فرآوری این نوع سنگ آهن بدست می آورد.طرح مزبور در واقع یک فناوری جدید به حساب می آید که با تلاش یک شرکت خصوصی داخلی در جلال آباد کرمان با سرمایه گذاری حدود هزار میلیارد ریالی اجرا شد.

  وی گفت: این سازمان به منظور استفاده از ذخایر معدنی، تامین خوراک واحدهای فولادسازی فعلی را به عنوان یک برنامه اصلی در دستور کار دارد و پیاده سازی طرح های مختلف در این زمینه، عاملی مهمی در رشد اشتغال و شکوفایی سایر بخش های اقتصادی کشور محسوب می شود.


  این مقام مسئول افزود: استفاده از توان بخش خصوصی در به کارگیری بهینه ذخایر کم عیار هماتیتی معادن ناحیه ایران مرکزی با هدف تولید حدود 100 هزار تن آهن اسفنجی با بهره گیری از فناوری های نوین در مراحل قرار دادی قرار دارد.


  طاهرزاده افزود: اجرای طرح تولید پنج میلیون تن کنساتره و گندله در منطقه سنگان (خراسان رضوی) در قالب عقد قرارداد مشارکت با بخش خصوصی در دست اجراست و پیش بینی شده در سال 96 راه اندازی شود.پیشرفت این طرح قبل از مشارکت با بخش خصوصی حدود 25 درصد بود، اما اکنون نزدیک به 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.


  انتهای پیام  سرمایه گذاری بخش خصوصی برای فرآوری سنگ آهن کم عیار

  منبع: بورس‌پرس
  گردآوری : سیگنال سهم سودآور – اخبار بورس و اقتصاد

   
 • بورس‌باز 04:46 در 27/02/2017 پایاپیوند | پاسخ  

  درحالی واگذاری 60.72 درصد سهام هپکو هنوز نهایی و رسمی نشده که دو نماینده اراک در مجلس از… 

  درحالی واگذاری 60.72 درصد سهام هپکو هنوز نهایی و رسمی نشده که دو نماینده اراک در مجلس از وزیر اقتصاد خواسته اند این موضوع تعیین تکلیف و حسابرسی ویژه ایی از عملکرد مالی این شرکت انجام شود.


  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ،بعد از عدم فروش بلوک 60.72 درصدی هپکو در 12 دی و 25 بهمن ، اخیرا” مذاکراتی برای واگذاری این بلوک به شرکت هیدرو اطلس انجام و تقریبا” نهایی شده و قرار است سازمان خصوصی سازی این موضوع را رسما” اعلام کند.


  در این رابطه جعفر سبحانی مشاور سازمان خصوصی هفته پیش به بورس پرس گفته بود: با توجه به اینکه هپکو در فهرست واگذاری گروه دوم قرار دارد، می توان به صورت مزایده یا مذاکره ، اقدام به واگذاری آن کرد. بنابراین احتمال دارد این بلوک به صورت مذاکره و بدون برگزاری مزایده از طرف شرکت واگن سازی کوثر به متقاضی واگذار شود که نتیجه نهایی آن تا دو سه روز دیگر نهایی خواهد شد.


   


  این بلوک شامل بیش از یک میلیارد و 418 میلیون و 880 هزار سهم است که به همان قیمت پایه هر سهم 1522 ریال و به ارزش کل 216 میلیارد تومان که 25 بهمن عرضه شده بود، واگذار می شود.


  با این اوصاف علی اکبر کریمی و مهدی مقدسی دو نماینده شهر اراک در مجلس ، با ارسال نامه ای به علی طیب نیا، خواستار تعیین تکلیف مالکیت هپکو شده اند.


  متن نامه :


  با احترام ضمن تقدیر و تشکر بابت پیگیری های جنابعالی و همکاران در سازمان خصوصی سازی در خصوص تعیین تکلیف وضعیت مالکیت شرکت هپکو با عنایت به اینکه حسب اطلاع واصله مزایده برگزار شده اخیر منتج به نتیجه نگردیده، ضروری است هرچه سریع تر در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط، تصمیمات فوری به منظور تعیین تکلیف مالکیت سهام این شرکت و جایگزین نمودن خریدار اولیه با خریدار جدید، که دارای اهلیت و صلاحیت فنی، مدیریتی و مالی باشد اتخاذ گردد.


  بدیهی است اعمال حداکثر دقت در شناسایی خریدار جدید و جلوگیری از تعدیل احتمالی نیروی انسانی شرکت و الزام خریدار به رعایت کامل حقوق قانونی کارگران این شرکت می تواند از بروز مشکلات مشابه در آینده در این شرکت پیشگیری نماید.


  همچنین با عنایت به وجود سوالات و ابهامات زیاد در خصوص نحوه عملکرد خریدار اولیه (آقای عطاریان) در طی دوره زمانی حدود 10 سال گذشته پیرامون نحوه هزینه کرد صدها میلیارد تومان تسهیلات بانکی اخذ شده و سرمایه گذاری های انجام شده در شرکت های فرعی تاسیس شده ذیل شرکت هلدینگ “هپکو “و برداشت های انجام شده در طی سال های گذشته بابت سود سهام و حقوق و پاداش دریافتی از شرکت هلدینگ فوق و شرکت های تابعه آن، ضروری است قبل از تسویه حساب قطعی با نامبرده، نسبت به انجام حسابرسی ویژه در مورد عملکرد مالی و مدیریتی در دوره زمانی واگذاری اولیه سهام تاکنون انجام گیرد.


  انتهای پیام  درخواست دو نماینده اراک از وزیر اقتصاد درباره مالکیت هپکو و حسابرسی ویژه

  منبع: بورس‌پرس
  گردآوری : سیگنال سهم سودآور – اخبار بورس و اقتصاد

   
 • بورس‌باز 03:45 در 27/02/2017 پایاپیوند | پاسخ  

  شرکت پارس خودرو به رغم اعتراض جمعی از سهامداران و درخواست لغو ، امروز اقدام به عرضه ۱۶… 

  شرکت پارس خودرو به رغم اعتراض جمعی از سهامداران و درخواست لغو ، امروز اقدام به عرضه ۱۶.۵درصد سهام حق تقدم می کند که باید منتظر نتیجه این تصمیم ماند.


  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، طبق اعلام قبلی ، امروز شرکت پارس خودرو 16.5 درصد سهام حق تقدم را به رغم اعتراض جمعی از سهامداران، عرضه می کند.


  این بلوک شامل بیش از 3.7 میلیارد سهم است که به قیمت هر سهم یک تومان بعلاوه 100 تومان قیمت اسمی ، از سوی کارگزاری بانک ملی عرضه خواهد شد و باید تا پایان معاملات امروز منتظر ماند و دید که آیا کسی حاضر به خرید آن است یا خیر؟


  در این میان جمعی از سهامداران این شرکت در نامه ایی به رئیس سازمان بورس ، با طرح 6 سئوال، خواهان لغو این عرضه و شفاف سازی در مورد زمان قرارداد با سیتروئن و مالکیت 50 درصدی سهم سایپا کاشان و ارزشگذاری صحیح شده اند.


  “خپارس” آذر سال جاری، افزایش سرمایه 237 درصدی را نهایی کرده و طی آن سرمایه بیش از 677 میلیارد تومانی به بیش از 2 هزار و 277 میلیارد تومان رسید که از دو محل هزار و 178 میلیارد تومانی مطالبات سهامداران و آورده نقدی و 416.5 میلیارد تومانی سود انباشته بود.


  انتهای پیام


     پارس خودرو ۱۶.۵درصد حق تقدم را امروز عرضه می شود

  منبع: بورس‌پرس
  گردآوری : سیگنال سهم سودآور – اخبار بورس و اقتصاد

   
 • بورس‌باز 02:44 در 27/02/2017 پایاپیوند | پاسخ  

  پالایشگاه لاوان اولین سود هر سهم سال مالی را با ۳۴ درصد افزایش نسبت به سود سال جاری… 

  پالایشگاه لاوان اولین سود هر سهم سال مالی را با ۳۴ درصد افزایش نسبت به سود سال جاری پیش بینی کرد و پالایشگاه تهران هم سود سال جاری را ۹۴ درصد افزایش داد.


  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی توقف نماد پالایشگاه لاوان از دوم اسفند، این شرکت فرابورسی اولین سود هر سهم سال مالی اسفند آینده را با سرمایه بیش از 114 میلیارد تومانی ، 278 ریال پیش بینی کرد که نسبت به سود 207 ریالی سال جاری ، 34 درصد رشد نشان می دهد.


  پالایشگاه تهران 1.6 هزار میلیارد تومانی نیز که از اول اسفند دور از تابلوی معاملات شده، در عملکرد 9 ماهه، سود هر سهم با 94 درصد نسبت به سود 180 ریالی در عملکرد 6 ماهه ، 349 ریال پیش بینی کرده و از این رقم 81 درصد معادل 281 را پوشش داده است.


  با این اوصاف باید منتظر توضیحات مدیران این دو پالایشگاه و سپس بازگشایی نماد در روزهای آینده بود.


  انتهای پیام  سود جدید دو پالایشگاه با رشد ۹۴ و ۳۴ درصدی

  منبع: بورس‌پرس
  گردآوری : سیگنال سهم سودآور – اخبار بورس و اقتصاد

   
 • بورس‌باز 01:44 در 27/02/2017 پایاپیوند | پاسخ  

  در پایان معاملات امروز نماد یک شرکت کوچک بورسی برای برگزاری مجمع عادی به طور فوق العاده بسته… 

  در پایان معاملات امروز نماد یک شرکت کوچک بورسی برای برگزاری مجمع عادی به طور فوق العاده بسته می شود.


  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، قند ثابت‌ خراسان‌ که با سرمایه اندک 5.1 میلیارد تومانی ، یکی از شرکت های کوچک بورس بشمار می رود و درآمد هر سهم سال مالی شهریور آینده را با زیان 139 ریالی هر سهم همراه کرده، در پایان معاملات امروز با توقف نماد روبرو می شود.


  “قثابت” در نظر دارد با برگزاری مجمع عادی به طور فوق العاده بعد از ظهر چهارشنبه جاری، هیات مدیره جدید انتخاب کند.


  انتهای پیام  خروج موقت یک شرکت کوچک بورسی در پایان معاملات امروز

  منبع: بورس‌پرس
  گردآوری : سیگنال سهم سودآور – اخبار بورس و اقتصاد

   
 • بورس‌باز 00:43 در 27/02/2017 پایاپیوند | پاسخ  

  با تصویب مجلس ، افزایش سرمایه پست بانک تا سقف ٥٠٠ میلیارد تومان و از فروش اموال غیر… 

  با تصویب مجلس ، افزایش سرمایه پست بانک تا سقف ٥٠٠ میلیارد تومان و از فروش اموال غیر منقول وزارت ارتباطات قطعی شد.


  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی مدیران پست بانک در مجمع 22 آبان از حتمی بودن انجام افزایش سرمایه خبر داده بودند که محل و میزان آن  مشخص نشده بود اما با تصویب دیروز مجلس مقرر شد این بانک بورسی به همراه بانک‌های توسعه تعاون، از محل فروش اموال غیر منقول وزارت ارتباطات تا سقف ٥٠٠ میلیارد تومان افزایش سرمایه دهد.


  نمایندگان مجلس در جریان برررسی بخش درآمدی جزئیات لایحه بودجه سال 96 با بند الحاقی 5  تبصره 17 این لایحه موافقت کردند.


  طبق این بند”به هریک از وزارتخانه‌های تعاون،کار ورفاه اجتماعی و ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده می شود تا سقف5هزارمیلیارد (5.000.000.000.000) ریال اموال غیرمنقول مازاد خود را که واگذاری آن مشمول سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی نمی‌باشد با رعایت قوانین و مقررات مربوطه به‌فروش برسانند و منابع حاصله را به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نمایند تا پس از تصویب هیأت وزیران برای افزایش سرمایه بانک‌های توسعه تعاون و پست بانک اختصاص یابد.


  براساس این گزارش،” وپست” دارای سرمایه اسمی بیش از 323 میلیارد تومانی و اولین پیش بینی درآمد سال آینده را 26 ریال اعلام کرده و دیروز با بازگشایی نماد ، نظاره گر افت 22 درصدی قیمت سهام ( از 220 تومان 2 شهریور به 170 تومان دیروز) شده است.


  انتهای پیام  افزایش سرمایه جذاب "وپست" از محل جذاب قطعی شد

  منبع: بورس‌پرس
  گردآوری : سیگنال سهم سودآور – اخبار بورس و اقتصاد

   
 • بورس‌باز 23:42 در 26/02/2017 پایاپیوند | پاسخ  

  اقدامات، برنامه های آتی و ظرفیت های بورس کالا توسط مدیرعامل اعلام شد تا نماد آن به عنوان… 

  اقدامات، برنامه های آتی و ظرفیت های بورس کالا توسط مدیرعامل اعلام شد تا نماد آن به عنوان اولین شرکت تابلوی “الف” فرابورس آماده معامله شود.


  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از سنا، نشست خبری بررسی وضعیت شرکت بورس کالای ایران در بیستمین نشست یک دیدار، یک عرضه با حضور امیر هامونی مدیرعامل فرابورس، حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا، مجید عشقی قائم مقام مدیرعامل، مهدی علم الهدی معاون توسعه فرابورس و در حضور جمعی از خبرنگاران برگزار شد.


  معرفی 3 تابلو بازار پایه و مهلت به برخی شرکت تا مرداد 96


  امیر هامونی با اشاره به سه بازار پایه فرابورس گفت: بازار پایه فرابورس شامل 3 قسمت «الف، ب و ج» می شود. تفاوت این سه بازار پایه در شفافیت و نقدشوندگی شرکت هاست. در بازار پایه «الف» تنها نهادهای مالی، بورس ها و سپرده گذاران پذیرش می شوند.


  وی ادامه داد: بورس ها شفاف ترین شرکت ها هستند و از این رو در تابلو «الف» پذیرش می شوند و شرکت بورس کالای ایران به عنوان نخستین نماد بورسی به زودی در تابلوی «الف» فرابورس پذیرش می شود.


  این مقام مسئول در خصوص بازار پایه «ب» و «ج» اظهار داشت: شرکت هایی که در این دو تابلو پذیرش می شوند از نقدشوندگی و شفافیت کمتری نسبت به شرکت های بازار پایه «الف» برخوردارند. بعضا ممکن است این شرکت ها اطلاعات و صورت های مالی خود را در کدال منتشر نکرده باشند یا از ضریب نقدشوندگی کمتری برخوردار باشند.


  هامونی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ شرکتی در پایه «ج» پذیرش نشده، گفت: تا 31 مرداد 96 به شرکت ها در بند «الف» فرصت داده می شود تا شفافیت خود را احراز کنند. در غیر این صورت به تابلوی «ج» خواهند رفت.


  شرکتی شدن بورس ها


  حامد سلطانی نژاد نیز پذیرش شرکت بورس کالا در تابلوی «الف» فرابورس را گامی بزرگ در شفاف سازی این شرکت خواند و گفت: از زمان مطرح شدن موضوع شرکتی شدن بورس ها، شرکت های بورسی در بورس های دیگر پذیرش می شوند. شرکتی شدن بورس ها این امکان را فراهم می سازد که از ساختار عضوگرا به ساختار شرکت گرا ارتقا یابند و این موضوع سبب می شود که بورس ها به عنوان یک بیزینس نگاه شود.


  وی شفاف سازی و روان سازی را ماموریت نخست بورس ها خواند و تصریح کرد: ماموریت اول بورس ها، شفاف سازی و روان سازی، چه در حوزه اوراق بهادار و چه در حوزه کالا است. ماموریت دوم پوشش ریسک و تامین مالی و موضوع بیزینس در ماموریت های بعدی شرکت های بورسی قرار می گیرد.


  آمار معاملات سال 95


  سخنگوی بورس کالا به ارایه آمار از ابتدای سال تا چهارشنبه چهارم اسفند سال جاری در حوزه بورس کالا پرداخت و آن را با دوره مشابه در سال گذشته مقایسه کرد و اظهار داشت: این آمارها نشان می دهد که با رشد در حجم و ارزش معاملات مواجه بوده ایم.


  سلطانی نژاد در خصوص محصولات معدنی و صنعتی گفت:حجم معاملات در این گروه نسبت به دوره مشابه در سال گذشته افزایش چندانی نداشته اما در ارزش معاملات افزایش 26 درصدی مشاهده می شود. در حوزه کشاورزی حجم معاملات 21 درصد و ارزش معاملات 186 درصد افزایش داشته است.


  وی با بیان اینکه درحوزه پتروشیمی تعامل خوبی با تولید کنندگان بالادستی و پایین دستی در سال جاری ایجاد شده، تاکید کرد: در این گروه رشد 29 درصدی در حجم معاملات و همچنین افزایش 36 درصدی در ارزش معاملات دیده می شود.


  وی همچنین در خصوص محصولات فرآورده های نفتی، بازار فرعی و طلا به افزایش حجم معاملات اشاره کرد و تنها با اشاره به کاهش 9 درصدی در ارزش معاملات محصولات فرآورده های نفتی اظهار داشت: این کاهش به سبب کاهش قیمت نفت و قیمت فرآورده های نفتی بوده است.


  سود 3 سال اخیر و اقدامات انجام شده


  این مقام مسئول به صورت مالی شرکت بورس کالا اشاره کرد و گفت: در سال مالی گذشته، سود خالص 23.4 میلیارد تومان و سود هر سهم 256 ریال بود. سود سال مالی اسفند 95  هم 29.6 میلیارد تومان بود که بر هر سهم 329 ریال پیش بینی شده است. اولین سود سال مالی آینده نیز 35.5 میلیارد تومان معادل 395 ریال برای هر سهم است.


  سلطانی نژاد در خصوص اقدامات بورس کالا در سال 95 ،به اجرای ماده 33 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی در محصولات ذرت و جو دامی اشاره کرد و گفت: با اجرای این ماده قانونی 85 هزار کشاورز با مکانیسم های بورسی آشنا شدند و وارد بورس کالا شدند. این ماده بار مالی دولت را به میزان قابل توجهی در خرید تضمینی کاهش داد و همچین سبب شد ابزارهای جدیدی برای توسعه بازار کشاورزی ایجاد شود.


  وی همچنین به راه اندازی معاملات اختیار معامله (آپشن) و عملیاتی شدن این معاملات در سکه طلا اشاره کرد و در خصوص ارتقای سامانه های معاملاتی، خاطرنشان کرد: سامانه جامع معاملات فیزیکی و فراهم سازی و توسعه زیرساخت های اجرای ماده 33 از جمله موارد ارتقای سامانه های معاملاتی هستند که بر اساس آن اطلاعات کشاورزان ثبت و راستی آزمایی می شود.


  وی با تاکید بر مقوله توسعه تالار کشاورزی، گفت: راه اندازی معاملات گواهی سپرده زعفران، سبب تسهیل در تجارت زعفران شد. عرضه گندم صادراتی، عرضه و معامله شکر به عنوان دومین مورد در توسعه تالار کشاوری و همچنین راه اندازی معاملات گواهی سپرده پسته که در 21 اسفند ماه سال جاری ایجاد خواهد شد گام سوم در توسعه تالار کشاورزی است؛ معاملات جوجه یک روزه که از جمله معاملات موکول به آینده محسوب می شود گام چهارم محسوب می شود.


  مدیرعامل بورس کالا به تامین مالی از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد اشاره کرد و اظهار داشت: از این طریق تامین مالی دو هزار 650 میلیارد تومانی گندم توسط دولت جهت پرداخت پول کشاورزان، تامین مالی 200 میلیارد تومانی شرکت پتروشیمی شیراز و تامین مالی 120 میلیارد تومانی شرکت گل گهر از جمله تامین مالی از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد بوده است.


  برنامه های آتی


  سلطانی نژاد درباره برنامه های آتی بورس کالا در سال 96، گفت: راه اندازی بازار مشتقه ارز، توسعه معاملات بخش کشاورزی و همچنین افزوده شدن محصولات جدیدی به ویژه در حوزه گندم به ماده 33، معاملات سوآپ کالایی، ایجاد ابزار پوشش ریسک بازار ساخت مسکن، راه اندازی معاملات خرده فروشی در بورس کالا، توسعه معاملات گواهی سپرده کالایی (که این مورد سبب تسهیل معاملات و افزایش نقدشوندگی خواهد شد)، راه اندازی دارایی های پایه جدید در معاملات آتی اختیار و همچنین توسعه صندوق های کالایی، معاملات حراج دو طرفه در بازار فیزیکی، افزایش تامین مالی شرکت ها از طریق اوراق سلف استاندارد، اجرای ماده 37 قانون رفع موانع تولید (این ماده دلالت بر جلوگیری از خام فروشی دارد)، عرضه سنگ آهن در بورس کالا، گسترش نقش بورس کالا در تنظیم محصولات اساسی و عرضه کود اوره کشاورزی از جمله مهم ترین برنامه های بورس کالا است.


  انتهای پیام  بورس کالا برای حضور در تابلوی جدید معرفی شد/ اعلام آخرین اقدامات و برنامه ها

  منبع: بورس‌پرس
  گردآوری : سیگنال سهم سودآور – اخبار بورس و اقتصاد

   
 • بورس‌باز 22:37 در 26/02/2017 پایاپیوند | پاسخ  

  ترس از چین که چندین خودروی جدید را برای ایران در نظر دارد، باعث شده تا پژو و… 

  ترس از چین که چندین خودروی جدید را برای ایران در نظر دارد، باعث شده تا پژو و رنو اقدام به عرضه فوری و زیاد محصولات جدید در بازار پر سود ایران کنند.


  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از بلومبرگ، جین کریستف کومارد مدیرعامل پژو در منطقه خاورمیانه اعلام کرد: گروه صنعتی پژو در تلاش است تا میزان نفوذ خود را به بازارهای ایران افزایش دهد. این شرکت میزان صادرات پژو 2008 مدل کراس‌اور را افزایش می‌دهد و تولید خود را طی چند روز آینده آغاز خواهد کرد. 


  وی ادامه داد: اکنون لحظه افزایش تولید است و نباید فرصت را از دست داد. روشن است در آینده تولید حتی برای شرکت‌های آمریکایی هم بسیار سخت خواهد شد.


  کومارد پیشتر اعلام کرده بود به دلیل عدم همکاری بانک‌های بین‌المللی، بازار ایران بسیار پیچیده است اما اکنون اینکه چگونه خواهد توانست موانع بانکی و مالی را بردارد، جزئیاتی ارائه نکرد.


  پیش از این پژو اعلام کرده بود علاقه مند به تولید در سطح گسترده خودروهای مورد علاقه مشتری‌ها در نیمه دوم 2017 است.


  به هر حال تقاضا در بازار و همچنین ترس از رقیب اصلی یعنی چین که در نظر دارد چندین نوع خودروی جدید را امسال صادر کند، باعث شده تا شرکت پژو تصمیم بگیرد جای پای خود را در ایران محکم‌تر و سهم خود را در بازار ایران بیشتر کند.


  ضمن اینکه گروه تولیدکنندگان خودروی رنو که جزو خودروهای فرانسوی است و دوباره به ایران ورود پیدا کرده، طی چند ماه آینده با معرفی چندین مدل خودرو، سعی دارد رشد بسیار بزرگی را در ایران داشته باشد. 


  انتهای پیام  برنامه پژو و رنو برای مقابله با چینی ها در بازار پرسود ایران

  منبع: بورس‌پرس
  گردآوری : سیگنال سهم سودآور – اخبار بورس و اقتصاد

   
 • بورس‌باز 21:34 در 26/02/2017 پایاپیوند | پاسخ  

  یک مدیر سابق‌ بانکی تنها راه نجات سیستم بانکی را اجرای سیاست تسهیل مقداری دانست و گفت کاهش… 

  یک مدیر سابق‌ بانکی تنها راه نجات سیستم بانکی را اجرای سیاست تسهیل مقداری دانست و گفت: کاهش نرخ سود بانکی، افزایش نرخ سرمایه‌گذاری و توان وام‌دهی و رونق اقتصادی از مزایای اجرای این سیاست است.


  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،بهاء الدین حسینی هاشمی به فارس گفت: یک اشتباه استراتژیک در اوایل دهه 80 رخ داد و آن این بود که اجازه تاسیس بانک‌های خصوصی داده شد.اگر به جای تاسیس بانک‌های خصوصی، بانک‌های دولتی خصوصی می‌شدند با توجه به ظرفیت بالای آنها با بحران روبرو نمی شدند.


  وی با بیان اینکه از زمان تاسیس بانک‌های خصوصی،بانک مرکزی تساهل و تسامح نسبت به عملکرد آنها داشت، گفت: بانک‌های خصوصی منابع بانک را به گونه ای مصرف کردند که به نفع سهامداران بانک تمام شود و این باعث تخریب بانک‌های دولتی و تسری بحران به بانک‌های دولتی شد.


  این کارشناس بانکی ادامه داد: بانک‌های دولتی به صورت ناخواسته به رقابتی زیان‌ده وارد شدند و بانک‌های خصوصی با ارتباطاتی که با مراکز قدرت داشتند، توانستند حوزه سوء استفاده‌ را گسترش دهند.


  حسینی هاشمی گفت: هم‌اکنون سهامداران برخی بانک‌های خصوصی که در زمان تاسیس جزء بدهکاران بانکی بودند، جزء ثروتمندترین افراد کشور هستند.


  وی با بیان اینکه هیچ برخوردی با این افراد ثروتمند و بدهکار به بانک‌ها نمی‌شود، اظهارداشت: نمونه این اتفاقات یکی از بانک های خصوصی بود که به دلیل تخلفات مالی منحل و با دو موسسه اعتباری دیگر ادغام شد. با این کار آن بانک خصوصی قدرتمندتر شد و همچنان همان مسیر بحرانی را ادامه می‌دهد.


  این مدیر اسبق بانکی اضافه کرد: بانک‌های دولتی در مقابل تعهدات و بدهی‌ها، دارایی‌هایی دارند که در صورت نقد شدن، قابلیت بازپرداخت تعهدات را دارد اما بانک‌های خصوصی غالبا منابع را به سمت دارایی صاحبان سهام بردند و بدهی ها و دارایی های واهی در ترازنامه‌ها نشان دادند.


  حسینی هاشمی تاکید کرد: بزرگترین بحران آینده کشور، بحران بانک‌های خصوصی به ویژه بانک‌های خصوصی کوچک است. 


  وی با بیان اینکه بانک‌های خصوصی به ویژه بانک‌های خصوصی کوچک حوزه فعالیت بانک‌های دولتی و بزرگ را مختل کردند، گفت: این بانک‌ها وزنه‌ای بر پای بانک‌های دولتی و نیمه دولتی شدند. اگر چه این بانک‌ها هم به تبع برخی سیاست‌ها و رفتار اشراف‌گرایانه بانک‌های خصوصی به سمت پرداخت‌های نجومی رفتند. 


  این کارشناس بانکی افزود: ممنوعیت اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی گرچه از منظر اقتصاد کلان اقدام درستی است اما این اقدام باعث می شود بانک‌ها بیشتر به تقلب روی بیاورند و منابع یکدیگر را به روش های مختلف از جمله پرداخت سود بیشتر تصاحب کنند.


  حسینی هاشمی با اشاره به ورود برخی نهادها و سازمان‌ها به حوزه دلالی بازار پول، گفت: مدتی است برخی سازمان‌ها منابع بانکی را جابه‌جا می‌کنند و از بانک‌ها بابت آن کارمزد می‌گیرند فقط دارندگان سپرده‌های خرد هستند که همه ضوابط و مقررات برای آنها اجرا می‌شود.


  وی تاکید کرد: مشکلات اساسی در حوزه بانکی وجود دارد و اگر به آن توجه نشود در صورت بروز بحران برای یک موسسه اعتباری، کل نظام بانکی با بحران مواجه می‌شود البته ابعاد این بحران از حوزه اقتصادی هم فراتر خواهد رفت و ممکن است به یک بحران اجتماعی تبدیل شود.


  این کارشناس بانکی با بیان اینکه ممنوعیت و محدودیت در اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی راه حلی برای رفع مشکلات فعلی بانک‌ها نیست، تصریح کرد: به همه ثابت شده که بخش زیادی از مطالبات معوق بانک‌ها دیگر قابل وصول نیست و در واقع در سرفصل مطالبات سوخت شده باید قرار گیرد.


  حسینی هاشمی ادامه داد: باید قبول کنیم حفره‌ای بزرگ در سیستم بانکی ایجاد شده و باید برای پر کردن این حفره فکری کرد. بانک مرکزی باید بانک‌ها را ملزم به حذف این مطالبات از سرفصل دارایی و گرفتن ذخیره کند تا این ذخایر جوابگوی تعهدات باشد. در صورت‌های مالی بانک‌ها هر نوع مطالباتی که قابلیت وصول دارند و یا ندارند به عنوان دارایی ثبت شده است در حالی که بخشی از این دارایی‌ها دیگر وجود ندارد.


  همه بانک‌ها زیان‌ده هستند


  وی گفت: باید مشکلات سیستم بانکی جدی‌تر گرفته شود و کسانی متولی امر شوند که به دنبال ارائه آمار و مقایسه وضعیت فعلی با گذشته نباشند. بازی با آمار و ارائه تحلیل هایی که شرایط را مناسب نشان بدهد مساله‌ای را حل نمی‌‌کند. برخی سخت‌گیری‌ها فقط درماندگی بانک‌ها را عیان‌تر می‌کند اما راه کار بانک مرکزی چیست؟


  این مدیر سابق بانکی درخصوص مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش درآمد بانک‌ها از کارمزد، اظهارداشت: این یک توصیه کهنه و قدیمی است که باید سهم کارمزد از درآمدها افزایش یابد هر چند که در بانک‌های بین المللی سهم کارمزد به طور متوسط 30 تا 40 درصد کل درآمد بانک است.


  حسینی هاشمی با بیان اینکه سهم کارمزد از درآمدهای بانک‌های ایران 5 تا 10 درصد است، افزود: اقتصاد در شرایط رونق نیست و امکان افزایش قابل توجه معاملات بین‌المللی و یا بروات ارزی و گشایش ال‌سی نیست. در چنین شرایطی درآمد از محل کارمزد چندان موجب افزایش درآمد بانک‌ها نمی‌شود.


  وی ادامه داد: یکی دیگر از موقعیت‌هایی که می‌تواند درآمد بانک‌ها از محل کارمزد را افزایش دهد، همکاری بانک‌ها با پیمانکاران پروژه‌های عمرانی است اما براساس گزارش بانک مرکزی، در 9 ماهه امسال فقط 15 هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی هزینه شده که این نشان می‌دهد بخش عمرانی کشور فعال نیست.


  این کارشناس بانکی گفت: همه بانک‌ها در حال حاضر زیان‌ده هستند، هیچ بانکی در قالب بانکداری ریالی که سود سپرده بالای 20 درصد بدهد و سود تسهیلات 18-19 درصد، نمی‌تواند سود کند و به همین دلیل بانک‌ها به سمت فعالیت‌های تجاری، خرید فروش املاک و بنگاه‌داری رفتند تا سود بیشتر ایجاد کنند.


  فرمول حل مشکل، خرید دارایی‌های فریز شده بانک‌ها است


  حسینی هاشمی با اشاره به شرایط نامناسب رقابت در شبکه بانکی ایران، گفت: در برخی کشورها عدم دریافت هزینه کارمزد از مشتری تخلف و نوعی از دامپینگ محسوب می‌شود اما در ایران برخی بانک‌ها در رقابت‌ با سایر بانک‌ها به مشتری می‌گویند اگر حساب را به بانک ما منتقل کنی، هزینه کارمزد معاملات شما را نمی‌گیریم. 


  وی در پاسخ به این سوال که برای خروج سیستم بانکی از چالش زیان‌های میلیاردی چه باید کرد، اظهارداشت: فرمول خروج از رکود در شرایط فعلی برای اقتصاد ایران اجرای سیاست‌های تسهیل مقداری است.


  این مدیر سابق بانکی در توضیح این سیاست، گفت: بانک مرکزی برای خروج بانک‌ها از این وضعیت می‌تواند دارایی‌های فریز شده را بخرد، مطالبات معوق و اوراق مشارکت‌هایی که قبلا دولت فروخته و بانک‌ها ملزم به خرید از مشتری بودند را بازخرید کند. با این کار قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها به حالت طبیعی و مناسب بازمی‌گردد. 


  حسینی هاشمی با تاکید بر اینکه سیاست خروج از رکود و رفع بحران همین است، افزود: بانک مرکزی آمریکا برای اجرای این سیاست حدود 3 هزار میلیارد دلار به اقتصاد تزریق کرد. بعد از بهبود شرایط اقتصادی، املاکی که بانک‌ها به عنوان وثیقه از تسهیلات‌گیرندگان گرفته بودند به تدریج با بازپرداخت وام‌ها، از فهرست دارایی بانک‌ها خارج شد.


  دولت ته‌مانده دارایی بانک‌ها را هم از آنها گرفته است


  وی با اشاره به لزوم اجرای عملیات ریپو (REPO) در بانک‌ها، گفت: بنده این پیشنهاد را به کمیته فقهی بانک مرکزی هم دادم که به تصویب رسید.در این عملیات دارایی بدهکار خریداری می‌شود و به خود آن فرد به صورت اقساطی فروخته می‌شود، با این سیاست هم فرد همچنان صاحب منزل‌ خواهد بود و پول خانه را به صورت قسطی بازپرداخت می‌کند و هم دارایی بانک از حالت فریز خارج می‌شود.


  حسینی هاشمی با بیان اینکه در سال‌های اخیر بدهی دولت به بانک‌ها افزایش یافته، تصریح کرد: این پدیده نشان می‌دهد بانک‌ها (بانک‌های دولتی و نیمه دولتی) آنچه را هم که داشته‌اند دولت از آنها گرفته و بازپرداخت نمی‌کند.


  وی تاکید کرد: دولت باید قبول کند که یک سری دارایی‌ها در شرایط رکودی فریز شده و مطالبات معوقی وجود دارد، دولت (بانک مرکزی) دارایی‌های فریز شده را به طور موقت از بانک بخرد چراکه پس از ایجاد رونق و امکان نقدشوندگی دارایی‌ها و یا بازپرداخت تسهیلات از سوی بدهکاران بانکی، پول تزریق شده مجددا به بانک مرکزی بازمی‌گردد.


  آثار مثبت اجرای سیاست تسهیل مقداری


  این مدیر سابق بانکی درخصوص مزایای اجرای این سیاست گفت: با اجرای این سیاست شبکه بانکی از بحران خارج می‌شود، نرخ سود سپرده و تسهیلات کاهش می‌یابد، رقابت مخرب بانک‌ها در جذب سپرده از بین می‌رود، حجم معاملات بانکی بیشتر می‌‌شود، بنگاه‌های اقتصادی تسهیلات بیشتری دریافت می‌کنند، نرخ سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد و در نهایت اقتصاد از رکود خارج می‌شود.


  حسینی هاشمی تاکید کرد: البته این اقدام باید با حساسیت و دقت زیادی انجام شود و بانک‌ها در هماهنگی با هم  باید منابع را با اولویت بخش تولید تخصیص دهند.


  خروج غیر تورمی از رکود مثل آب کردن یخ با سرما است


  وی درخصوص اثرات تورمی این سیاست اظهارداشت: قطعا با این اقدام نرخ تورم مقداری افزایش می‌یابد اما در شرایط فعلی اقتصاد،ایران راهی جز خروج تورمی از رکود ندارد و اساسا خروج غیرتورمی از رکود شبیه رویا است و مثل این است که بگوییم می‌خواهیم یخ را با سرما آب کنیم.


  این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه یخ رکود با حرارت تورم حساب شده آب می‌شود، گفت: اگر نقدینگی و پایه پولی در چارچوب سیاست تسهیل مقداری افزایش یابد با توجه به مزایایی که ذکر شد، رشد تولید و سرمایه‌‌گذاری را شاهد خواهیم بود و قدرت خرید جامعه افزایش می‌یابد.


  به گفته وی دولت تلاش کرد تورم را کاهش دهد اما با توجه به اینکه اقتصاد در رکود بود، به جای افزایش عرضه، تقاضا سرکوب شد که نتیجه آن کاهش نرخ تورم به همراه تعمیق رکود اقتصادی بود.در شرایط رونق هر چقدر تولید شود، تقاضا برای آن وجود دارد اما هم‌اکنون تقاضا بسیار کمتر از عرضه است و رکود به این شکل به وجود آمده است. 


  انتهای پیام  تنها راه نجات بانک ها اجرای سیاست تسهیل مقداری/ همه بانک‌ها زیان‌ده هستند

  منبع: بورس‌پرس
  گردآوری : سیگنال سهم سودآور – اخبار بورس و اقتصاد

   
c
compose new post
j
next post/next comment
k
previous post/previous comment
r
reply
e
edit
o
show/hide comments
t
go to top
l
go to login
h
show/hide help
shift + esc
cancel